Newest member of the town twinning

Nejnovějším členem přátelství měst je Christian-Nové Město na území Burzenlandu. Aktuálně také nejjižnější obec pracovní skupiny se nachází v Sedmihradsku v Rumunsku. Už deset let se komuna snaží stát se členem asociace měst, informuje Hans Schreyegg.

„Nachází se v krásném prostředí“ říká čestný předseda. Od setkání starostů - díky koronaviru konaného online - v létě 2020, kterého se zúčastnil a schůzky koordinačního výboru o týden dříve, je členství oficiální. Seznam členů tímto vykazuje 37 Nových Měst v 8 středoevropských zemích.Go back

Current news and information on the Neustadt cities

Due to the Corona pandemic, the Neustadt meeting from 25 to 27 June in Neustadt in Holstein had to be cancelled. Nevertheless, those responsible did not want to let the date pass by without a word and have come up with a nice alternative and together have packed North German greeting packages and made an atmospheric video.

Since 1979, Europe-wide Neustadts have been cultivating a fine tradition: the Neustadt meeting, which brings together around 1000 Neustadters every year. To enable an exchange throughout the year, Neustadt in Holstein has come up with something: the Neustadt pen pal.

Newest member of the town twinning is the city “Christian-Neustadt in Burzenland”. The now southernmost town of the joint venture is located in Transylvania in Romania.

Unfortunately, the planned Neustadt meeting 2020 in Neustadt an der Aisch from July 3 to 5 had to be canceled due to the corona pandemic.

An article about the declared goal of the government to create “equality in living conditions” between the former eastern and western German states was published on March 9 in the Welt newspaper.

From 28 to 30 June 2019 the big family of Neustadt cities met for the third time, after 1979 and 1999, in Bad Neustadt an der Saale and celebrated the 40th anniversary of the Neustadt movement.